< powrót

Koszykówka – zasady gry, które trzeba znać przed rozegraniem meczu

1 rok temu | 15.11.2022, 12:08 Koszykówka – zasady gry, które trzeba znać przed rozegraniem meczu

Koszykówka jest jednym z najpopularniejszych sportów. Poznaj zasady gry w koszykówkę, jak wygląda mecz, czym jest kwarta czym dogrywka, ile trwa mecz

Zasady gry w koszykówkę, które musi znać każdy przed rozegraniem meczu

Historia koszykówki sięga 1891 roku i od tego czasu koszykówka jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych na całym świecie. Wiele krajów przyjęło tę grę, np. Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Hiszpania. a nawet część Azji, ale to w Ameryce żyje największa i najbardziej lukratywna liga na świecie: NBA (National Basketball Association). Jeśli myślisz o spróbowaniu swoich sił w tym sporcie - nie czekaj, tylko działaj. Jednak przed wejściem na boisko , warto zapoznać się z zasadami gry w koszykówkę, aby nie popełniać podstawowych błędów.

Cel gry

Celem każdej z drużyn jest wrzucenie piłki do obręczy w celu zdobycia punktów. Gra toczy się na boisku prostokątnym i w zależności od tego, na której części kortu uda ci się wrzucić piłkę do kosza, zależeć będzie liczba zdobytych punktów. Piłkę można przemieszczać poprzez kozłowanie lub podanie jej do innego zawodnika. Na koniec meczu zwycięzcą zostaje drużyna z największą liczbą punktów.

Zasady gry w koszykówkę. Ilu zawodników gra w koszykówkę?

Każda drużyna składa się z 12 zawodników, ale na boisku może przebywać tylko pięciu zawodników. Pozycje są podzielone na środkowego, silnego obrońcę, szucającego obrońcę, rozgrywającego i skrzydłowego. Każdy zawodnik zajmuje odpowiednią pozycję na boisku, ale może poruszać się, jak mu się podoba.

Boisko i podział gry

Boisko do gry ma kształt prostokąta i mierzy 28 m długości i szerokości 15 m. Jest linia połowiczna, a na środku znajduje się małe kółko - tutaj gra zaczyna się od tip-offu (piłka jest wyrzucana w powietrze przez sędziego, a zawodnik z każdej drużyny próbuje zdobyć jej posiadanie dla swojej drużyny). Na każdym końcu kortu znajdują się dwa kosze zawieszone 3 m nad ziemią. 6,75 metrów od środkowej obręczy znajduje się linia rzutów. Dodatkowo jest oddzielna linia dla rzutów wolnych i znajduje się 4 m od kosza.

Mecz koszykówki podzielony jest na 4 kwarty, a każda po 10 lub 12 minut. Pomiędzy 1 i 2 oraz 3 i 4 kwartą przerwa trwa 2 minuty. Pomiędzy 2 a 3 kwartą jest 15 minut przerwy. Jeśli dochodzi do remisu sędzia zarządza dogrywkę, która trwa 5 minut.

Jaka piłka do gry w koszykówkę?

Nie ma jednej, uniwersalnej piłki dla wszystkich. Rozmiar piłki różni się dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Kobiety grają piłkami w rozmiarze 6 (720 mm), zaś mężczyźni grają większą i cięższą piłką w rozmiarze 7 (780 mm). Dla dzieci przeznaczone są mniejsze piłki w zależności od ich wieku.

Zasady przyznawania punktów podczas meczu koszykówki

Dla koszykarzy istnieją trzy numery punktacji.

• Celny rzut wykonany zza linii umieszczonej 6,75 m od kosza (linia rzutów za 3 punkty) daje 3 punkty.
  • Najpopularniejszym rodzajem wrzutu w koszykówce jest kosz za 2 punkty. Jest to każdy strzał wykonany z wnętrza linii za 3 punkty i może być wykonany z wyskoku, lay-upu lub wsadu.
  • Celne rzuty wolne skutkują zdobyciem 1 punktu za każdy trafiony.

Zwycięstwo w grze

Wygranie meczu w koszykówkę jest całkiem proste; zdobądź więcej punktów niż Twoi przeciwnicy w wyznaczonym czasie gry. Jeśli wyniki są remisowe na końcu, rozegrana zostanie dodatkowa ćwiartka, dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca.

• rzut wolny, który nie pozostanie w grze (rzut wolny, po którym nastąpi kolejny rzut wolny),
  • po celnym rzucie w trakcie gry lub rzucie wolnym, który pozostaje w grze, dopóki gracz nie znajdzie się poza boiskiem.

Przepisy gry w koszykówkę.

• Zasada 5 sekund - od znaku danego przez sędziego zawodnik ma 5 sekund, aby podjąć działanie w postaci rzucenia lub kozłowania (wprowadzenia piłki do gry) - jeśli tego nie zrobi piłka jest "przetrzymana". Zawodnik ma również 5 sekund, aby wykonać rzut wolny.
  • Zasada 24 sekund - drużyna ma 24 sekundy na przeprowadzenie akcji. Drużyna ma 24 sekundy na wykonanie strzału do kosza. Strzał oznacza wejście do kosza lub uderzenie w krawędź kosza. Jeżeli po oddaniu strzału piłka nie wpada do kosza, zegar czasu akcji zostaje ponownie uruchomiony na kolejne 24 sekundy.
  • Po każdym trafionym koszu piłka jest przekazywana przeciwnikowi.
  • Po zdobyciu kosza przez zawodnika, drużyna przeciwna wchodzi w posiadanie piłki. Zawodnik stojący poza boiskiem wprowadza piłkę z wyznaczonego miejsca na linii bocznej boiska, aby wznowić grę. Gracz ma pięć sekund na podanie piłki innemu graczowi ze swojej drużyny, w przeciwnym razie drużyna straci posiadanie piłki. Obrońca nie może dotknąć piłki wprowadzonej na boisko, gdy zawodnik atakujący próbuje ją wprowadzić, inaczej sędzia może nałożyć faul techniczny.
  • Każda drużyna może mieć jednocześnie maksymalnie 5 zawodników na boisku. Zmian zawodników można dokonywać tyle razy ile się chce.
  • Piłka może być poruszana tylko przez kozłowanie (odbijanie piłki) lub jej podawanie. Gdy gracz położy dwie ręce na piłce (nie wliczając w to złapania piłki), nie może kozłować ani poruszać się z piłką, a piłka musi zostać podana lub rzucona.
  • .Faule popełnione w trakcie gry będą kumulowane, a po osiągnięciu określonej liczby zostaną ostatecznie przyznane jako rzut wolny. Rzut wolny polega na tym, że jeden zawodnik z drużyny atakującej (zawodnik faulowany) oddaje rzut bez obrony z linii rzutów wolnych. W zależności od miejsca popełnienia faulu tyle rzutów wolnych otrzyma dany gracz.
  • Błędy w koszykówce obejmują podróżowanie (wykonanie więcej niż jednego kroku bez odbijania piłki), podwójne kozłowanie (podnoszenie piłki do kozłowania, zatrzymywanie i ponowne kozłowanie obiema rękami), trzymanie bramki (zawodnik obrony przeszkadza w ruchu piłki w dół w kierunku kosza) i naruszenie tylnej części boiska (gdy piłka minie linię środkową, drużyna atakująca nie może cofnąć piłki poza linię środkową).
  • Celem drużyny broniącej się jest uniemożliwienie drużynie atakującej zdobycia bramki poprzez kradzież piłki, blokowanie piłki przed wpadnięciem do kosza lub stosowanie taktyk defensywnych , aby uniemożliwić graczowi atakującemu strzelanie i zdobywanie punktów.
  • Kiedy koszykarz popełnia nielegalny kontakt fizyczny z przeciwnikiem, sędziowie ogłaszają faul osobisty . Większość fauli graczy dotyczy kontaktu, który utrudnia rozgrywkę przeciwnego gracza. Gdy zawodnik fauluje innego zawodnika drużyny przeciwnej w akcji rzutowej , sędzia główny nagradza faulowanego zawodnika niestrzeżonymi rzutami wolnymi z linii faul. Każdy celnie wykonany rzut wolny liczy się na jeden punkt.

Jeśli jesteś fanem koszykówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki do koszykówki, buty, stroje, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.