Walka na trudnym terenie

2 dni temu | 15.10.2024, 09:27

Niestety kolejny wyjazd kończy się porażką. Qemetica Noteć przegrała z Weegree AZS-em Politechniką Opolską 89:97. Biało-niebiescy postawili się rywalom na bardzo trudnym terenie i w wielu fragmentach grali jak równy z równym.

Rywalizację w Opolu w pierwszej piątce rozpoczęli: Jan Malesa, James Washington, Szymon Sobiech, Maciej Marcinkowski i Sebastian Rompa.

Rzucanie w sobotę rozpoczął James Washington. Gospodarze przeszli do ataku i wyszli na prowadzenie. Serię nietrafionych „trójek” naszej drużyny przełamał Sebastian Rompa. Po niecelnych rzutach Jana Malesy i Macieja Marcinkowskiego trafił nasz środkowy. Następnie biało-niebiescy odskoczyli na 3 punkty prowadzenia. Niestety później nastąpiła niekorzystna passa w ataku naszej drużyny. Żaden z naszych zawodników nie trafił do kosza przez ponad 2 minuty. Opolanie wyszli na prowadzenie, ale różnica między obiema ekipami była niewielka i sytuacja zmieniała się z minuty na minutę. Po wsadzie Szymona Sobiecha było 15:14. W ostatnich 2 minutach w działania ofensywne obu ekip wkradło się trochę niedokładności. Ostatnie słowo w 1. kwarcie należało do naszej drużyny. Do kosza trafił Darrell Harris i podopieczni Przemysława Łuszczewskiego prowadzili 17:16.

Jeszcze lepsze okazało się wejście w kolejną część meczu. Rywale mieli problem ze zdobywaniem punktów z gry. Nasi zawodnicy starali się to wykorzystać jak najlepiej. Najpierw trafił Jakub Ulczyński, a następnie Mateusz Stańczuk. Po upływie 3 minut drugiej kwarty za 3 trafił Piotr Robak i nasza przewaga wzrosła do 9 punktów, co stanowiło dotychczas najwyższą różnicę pomiędzy obiema ekipami. W kolejnej akcji Jakub Kobel przełamał niekorzystną dla gospodarzy passę bez punktów z gry. Odpowiedź ze strony Qemetica Noteci to rzut za 3 Michała Samolaka. Dzięki temu nasi koszykarze prowadzili 29:19. Rywale starali się odrabiać straty, jednak nie pozwalali na to inowrocławianie. Utrzymywała się różnica pomiędzy obiema ekipami oscylująca wokół 8-10 „oczek”. Niestety w ostatnich minutach kwarty opolanie zaczęli odrabiać straty. Seria 6:0 spowodowała, że na tablicy świetlnej widniał wynik 37:38. Nasi zawodnicy starali się odeprzeć natarcie miejscowych. Po „trójce” Piotra Robaka wydawało się, że ta sztuka się uda. Niestety rywale w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu 43:43.

Po wyrównanej pierwszej połowie niestety nadeszła jednostronna trzecia kwarta. Pierwsze minuty na to nie wskazywały, bowiem biało-niebiescy dobrze odpowiedzieli na akcję 2+1 AZS-u. Qemetica Noteć prowadziła i nie zanosiło się, że rywale odskoczą. Obie drużyny szły akcja za akcję, jednak w lepszej sytuacji byli podopieczni Przemysława Łuszczewskiego, którzy cały czas prowadzili. Gospodarze doprowadzili do remisu po upływie 6 minut trzeciej kwarty. Niestety to był początek okresu, w którym opolanie przechylali losy meczu na swoją korzyść. Tym razem to miejscowi odskoczyli na 4 punkty i utrzymywali tę przewagę. Do końca kwarty pozostawało półtora minuty, a na tablicy świetlnej widniał rezultat 68:64. Od tamtej pory przeciwnicy zaliczyli serię 8:2 i z wyrównanej sytuacji zrobiła się dwucyfrowa różnica – 76:66.

Na trafienie którejś z drużyny trzeba było poczekać w 4. kwarcie. Po ponad 2 minutach tę passę przełamał Jakub Ulczyński. W pierwszych fragmentach ostatniej części meczu to właśnie ten zawodnik odpowiadał za nasze zdobycze, bowiem zdobył 5 punktów z rzędu. Po stronie AZS-u cały czas świetne dysponowany był Austin Lawton. Amerykanin nie mylił się i trafił wszystkie rzuty z gry. To właśnie po jego wsadzie było 86:75. Sytuacja zrobiła się jeszcze trudniejsza po trafieniu zza łuku Dominika Rutkowskiego. Mimo tego biało-niebiescy nie poddawali się. Na 2 minuty przed końcem koszykarze z Inowrocławia zaczęli zbliżać się do rywali i doprowadzili do rezultatu 93:87. Niestety nasi zawodnicy nie trafiali do kosza, a rywale wykorzystywali rzuty wolne. Dało to wynik końcowy 97:89. Wiele zaważyła 3. kwarta, którą rywale wygrali 10 punktami.

Weegree AZS Politechnika Opolska: Lawton 25, Rutkowski 22, Kobel 20, Kempa 17, Mindowicz 5, Szymański 5, Pułkotycki 3, Białachowski 0, Rosołowski 0

Qemetica Noteć: Robak 18, Ulczyński 13, Sobiech 12, Washington 12, Harris 11, Malesa 8, Rompa 5, Samolak 5, Marcinkowski 3, Stańczuk 2, Filipiak 0